Önismeret

Mit jelent az, hogy önismeret?


Önmagunk ismerete olyan tudást jelképez, melynek birtokában kiegyensúlyozottabbá tehetjük önmagunkkal való viszonyunkat, kapcsolati működésünket vagy életvezetésünket. Aki megismeri önmagát, személyes képességei fejlődését élheti át, önbizalmat nyerhet, felfedezheti belső erőforrásait és egészen más minőségű tudatossággal tekinthet az életére. Az önismeret tehát erőt jelent, amelyet életünk bármilyen szituációjában felhasználhatunk.

Önismereti utak

Belső világunk útjain a meséken keresztül

A művészet, mint önismereti munka

Az írásban rejlő terápiás lehetőségek

Csoportos önismereti programjainkról


Önismereti alkalmaink szabadon látogathatóak, akár folyamatosan, akár egy-egy alkalomra is lehet csatlakozni, így azok előzetes felkészülést vagy ismereteket nem igényelnek. Egy-egy program alkalmával így az önismereti munka mindig különböző, kiemelt témakörökön keresztül zajlik, melyek általában kapcsolódnak az aktuális évköri tematikához.
Az eltérő témakörök miatt a programok felépítésükben és jellegükben is sokszínűek, közös jellemzőjük azonban a sajátélményen való fókusz. Így lehetőség nyílik az önismereti élménnyel való gazdagodásra és inspiráló tapasztalatok szerzésére.
Időtartam szempontjából továbbá megkülönböztetünk rövidebb műhelyfoglalkozásokat, és hosszabb, az egész napon átívelő önismereti napokat.


Miért ajánlott a csoportos munka?


A Kör erejéről

Csoportos önismereti programjainkon Körnek szoktuk nevezni a csoportot, amivel aktuálisan dolgozunk. A Kör ereje alatt azt a sajátos megtartó és serkentő erőt értjük, amit a csoporttagok megalkotnak pusztán azáltal, hogy részt vesznek a közös fejlődésben, tanulásban, s amit mindenki megtapasztalhat, aki egy építő jellegű csoportban dolgozik.

"Nem szeretek a problémáimról másoknak beszélni"…

A csoportos munka sokak számára félelmetes helyzetet jelent; nem véletlenül, hiszen sok problémánk gyökere pont a szociális helyzetek iránti szorongásainkban rejlik (pl. mások ítélkezésétől, nem-elfogadásától való félelem vagy kapcsolati konfliktushelyzetek), s a csoport gyakran tükrözheti ezeket.

A legtöbbször elhangzó ellenérv a csoportos munka ellen így a „Nem merek mások előtt beszélni". Kevesen tudják azonban, hogy a csoportos munkának alapvető kereteihez tartozik a saját felelősséged: hogy csak annyit osztasz meg önmagadból és az élményeidből, amennyit Te szeretnél. Azaz soha nem kell olyasmiről beszélned, amiről nem szeretnél, és nem kell részt venned olyan folyamatban, amelyben nem kívánsz részt venni – mindig mondhatsz nemet. S mivel a csoportos munka a kölcsönös tiszteleten alapul, a Kör többi tagja ezeket a döntéseidet tiszteletben tartja. 

Felismerések, tapasztalások, kapcsolódások...

Így gyakran történik meg, hogy pont azok, akik leginkább ellenkeztek a csoportos munka ellen, élik át a legnagyobb felismeréseket, a közösen megtapasztalt élményeknek a gyógyító erejét vagy a másokkal megosztott felismerések felszabadító hatását.

Emellett, a csoport minden egyes tagja olyan különleges, egyedi energiát hoz a csoportba, amellyel gazdagíthatja az önismereti munkát, s vele együtt a többi csoporttagot. S ez a gazdag, tápláló, fejlesztő közös erő az oka annak, amiért mindenkinek ajánljuk a csoporttal való munkát

Népszerű bejegyzések

Kép

Bejelentkezés